Podmínky

SOUHLAS DÍTĚTE

Úplně nejdůležitější ze všeho je, jestli dítě Dobrodružství s Markétou chce.  Znamená to mnoho věcí. U menších dětí třeba to, že si dokáží užít čas i bez maminky (nebo to tak alespoň doposud vypadalo či v to lze doufat a je třeba to zjistit), že zvládají základní sebeobsluhu (s drobnými nedostatky a nehodami se snadno vypořádáme), že mají zájem trávit čas s Markétou a dalšími dětmi (a kdyby se ukázalo, že to ještě nejde, tak Markéta i rodiče jsou připraveni se postarat o efektivní řešení).  U starších dětí je to snazší v tom, že se jich můžeme jednoduše zeptat

Dobrodružství se hodí pro děti, které ocení partnerský přístup, prostor kde mohou aplikovat svou moc i zakoušet s tím spojené důsledky a objevovat tak přirozeně existující hranice. Budou rozhodovat o svém podílu budgetu (tedy určí, jak se použijí jim přidělené peníze). Bude respektována jejich jedinečnost, nebudou vystavovány manipulaci ani autoritativním tlakům. Svobodné prostředí jim poskytne příležitost uplatnit vlastní zodpovědnost i přinášet bláznivé nápady. Mohou být samy sebou, ke všemu se vyjadřovat (pokud chtějí) a skutečně spoluurčovat co se bude dít. Budou mít možnost tvořit dlouhodobá přátelství i poznávat nové tváře, a přesto těžit z výhod menší skupiny.

SOUHLAS RODIČE

Rodiče chtějí pro své děti to nejlepší.
Často si to však představují jinak než jejich děti nebo ostatní lidé. Je na místě připustit, že každá rodina je jedinečná. Všichni máme vlastní libůstky, které pro ostatní mohou být podivuhodné. Jinak vnímáme svět a volíme různé strategie. Nemusíme vše vidět stejně, ale je třeba se ujistit, že základní principy, na kterých Dobrodružství s Markétou staví, nejsou nikomu na překážku.  

Markétina Dobrodružství jsou vhodná pro děti z rodin, kde:
- respektující přístup praktikují (nebo se o to snaží)

- rodiče důvěřují svým dětem (nebo by si přáli být toho schopni)

- dětem je umožněno zkoumat svět svým osobitým způsobem a vlastním tempem (nebo se o to rodiče pokoušejí)

- děti jsou schopny bezpečně se pohybovat ve veřejném prostranství všeho druhu (malé nadšené zájemce bude Markéta zodpovědně chránit), tedy ve městě i přírodě nebo dopravních prostředcích (nebo toho jsou schopny s dopomocí - pouhým připomenutím)

- chtějí dětem dopřát autentické zážitky namísto strukturovaného programu (nebo to  jsou ochotni vyzkoušet)


SOUHLAS MARKÉTY

Spolupracuji s těmi kdo jednají na rovinu, ctí vzájemné dohody a chtějí dětem dopřát život doopravdy.

Já hodlám pracovat pro děti. Dobře ale vím, že k tomu potřebuji i rodiče. Ráda bych tedy spolupracovala s celou rodinou. Mým záměrem je nacházet rodiny, které chtějí co nabízím. Základem naší spolupráce je komunikace, na rovinu si sdělit jak věci máme, probrat naše obavy i očekávání. Je fajn být průběžně v kontaktu, tak často a takovým způsobem, jak nám to bude vyhovovat a s ohledem na aktuální situaci. Nenabízím totiž místo k odkládání dětí, ale prostor, který nepřímo tvoří i rodiče. Osvědčila se mi setkávání rodičů, kde můžeme společně reflektovat uplynulé zážitky a ladit nastavení věcí tak, aby nám v tom všem bylo dobře.

Z mých zkušeností je k tomu potřeba přinejmenším následující:
- známe se (a pokud ne, tak se mi ozvěte a domluvíme si společné setkání před prvním Dobrodružstvím)
- jsme otevřeni kvalitní a upřímné komunikaci
- dovedeme přijmout chybu jako krok na cestě k úspěchu




Všeobecné podmínky spolupráce

platí pro každé jednotlivé Dobrodružsví

  • Respektujeme vzájemné odlišnosti jakéhokoli druhu.
  • Dobrodružství se koná, pokud je týden předem přihlášen minimální počet účastníků, kteří uhradili platbu.
  • Když nastane změna (dítě onemocní či se z jiného důvodu nebude účastnit), platba bude vrácena v plné výši při odřeknutí zájmu alespoň 10 dní před konáním Dobrodružství.  Pokud dáte vědět 9 nebo 8 dní předem, lze platbu přesunout na úhradu Dobrodružství konaném v jiném termínu. Když to bude oznámeno 7 či méně dní  předem, platba bez náhrady propadá.
  • Existuje souhlas dítěte, rodičů i Markéty, jak je uvedeno výše.
  • Rodiče jsou si vědomi a souhlasí, že dětem není připravován strukturovaný program, neb si jej budou tvořit zejména ony samy.

  • Rodiče souhlasí, že dítě má pod kontrolou svůj podíl budgetu (20 % z toho, co rodiče uhradí za Dobrodružství), a smí s ním nakládat dle vlastní vůle (v rámci nastavených pravidel - viz níže).
  • Jde o živý projekt a na základě našich potřeb se mohou podmínky měnit a vyvíjet.
  • Dobrodružství se koná za jakéhokoli počasí, rodiče tedy dítě vybaví vhodným oblečením dle aktuální situace.
  • Rodiče i děti si jsou vědomi, že neexistence stabilního zázemí přináší jak výzvy, tak potenciál. Omezeni budeme
    jen časem, budgetem a vlastní fantazií, případně schopností se spolu domluvit. 
  • Věkové omezení je na spodní hranici nastaveno soběstačností a zájmem dítěte, na hranici horní pak dospělostí. 
  • Děti předávají a vyzvedávají rodiče či pověření lidé, avšak na základě písemného souhlasu rodičů mohou děti přicházet i odcházet samy, je to zcela v kompetenci dané rodiny a jejich zvyklostí.
  • Rodiče dětem zajistí svačinu a potřebné vybavení (a dítě je schopno své věci nosit v batůžku).
  • Potřebné vybavení:
    - svačina (tedy vhodné jídlo s ohledem na dobu trvání Dobrodružství i počasí, dle stravovacích návyků rodiny)
    - pití (v dobře těsnící uzavíratelné nádobě, když dojde na cestě, tak jej samozřejmě doplníme)
    - vhodné oblečení + náhradní oblečení (co nás čeká nikdy nevíme, ale oblékejte děti prosím tak, aby nevadilo když se ušpiníme, respektujte jejich individuální potřeby teplotního komfortu, dle uvážení dejte i náhradní oblečení třeba pro případ zmoknutí nebo že se nestihne doběhnout včas na záchod)
    - batůžek (kam se to vše vejde a dítě ho unese, u menších dětí ochotně ponese jejich náhradní oblečení Markéta, avšak i ony by měly zvládnout nést vlastní sváču a pití)

Budget

a jak s ním děti mohou nakládat

Budget je rozpočet, ze kterého můžeme pokrýt případné náklady na Dobrodružství. Z každé uhrazené platby bude 20 % převedeno na budget. Každé dítě rozhoduje o svém podílu budgetu.
Svůj podíl budgetu dítě může použít následujícími způsoby (lze je i libovolně kombinovat):

  • dá jej k dispozici na dané Dobrodružství (a skupina společně rozhodne, co se z něj uhradí)
  • nechá si jej připsat na své konto (a může jej použít na některém z příštích Dobrodružství)
  • vybere si hotovost za účelem osobní spotřeby (max. ve výši 10 %)
  • odmítne se o tom rozhodnout, čímž své právo nakládat s budgetem deleguje na Markétu

Příklad: Za Dobrodružství v délce 5 hodin uhradí rodiče 500,- Kč, z čehož 100,- Kč bude tvořit podíl budgetu, který má dítě pod kontrolou. Dítě si může vybrat max. 10,- Kč na útratu a zbylých 90,- Kč vloží na své konto či na náklady Dobrodružství. Když na takový výlet pojede pět dětí, budeme mít k dispozici max. 500,- Kč

Co z budgetu budeme platit? To nikdo neví! Určíme to společně s dětmi, které se Dobrodružství účastní. Typicky z budgetu můžeme platit dopravu, vstupné, nákup materiálu ze kterého chceme tvořit atd. Pokud se určený budget nakonec nespotřebuje, rozdělí se spravedlivě na konto účastnícím se dětem.

Co budget nabízí dětem? Reálně uplatňovat svou moc, pracovat s dlouhodobou perspektivou, balancovat potřeby své a potřeby skupiny, budovat si finanční gramotnost. Může se klidně stát, že se všechny děti rozhodnou vložit budget na své konto a nikdo z nich nebude chtít přispět na společné náklady. V praxi to znamená, že se ten den budeme pohybovat výhradně pěšky a můžeme využít jen aktivity, které jsou zdarma. Zajímá Vás ceník? Nebo se chcete rovnou registrovat?


© 2020 Dobrodružství s Markétou

Pictures by Freepik

Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky